Anasayfa / FAALİYET RAPORLARI
FAALİYET RAPORLARI

GÜNEYSU İLİM ÖĞRENENLERE YARDIM VAKFI

2018 YILI FAALİYET RAPORU

 

VAKFIN FAALİYETLERİ

Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı’nın kurulduğu 1978 yılından beri kuruluş amacına uygun yürüttüğü birçok faaliyet bulunmaktadır. 2017 yılında da vakıf faaliyetlerimiz artarak devam etmektedir.

 1. İlçemizde faaliyet gösteren Güneysu Osman Erkan Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi ve Güneysu Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesi’nde okuyan öğrencilere eğitim öğretim hizmetleri kapsamında burslar, nakdi yardımlar vb. destekler.

 

 1. Vakfımızın himayelerinde; Güneysu İlçe Müftülüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Gül Bahçesi 4 – 6 yaş Kur’an Okulu’nda öğrencilere Kur’an-ı Kerim dersleriyle birlikte Milli Eğitim okul öncesi müfredatına uygun olarak eğitim verilmektedir.

2018 – 2019 Eğitim öğretim yılında 100’ün üzerinde yavrumuz bu okulumuzda eğitim hizmeti almıştır.

 

 1. Güneysu Müftülüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Merkez Mahallesi Fetih Camii Kız Kur’an Kursumuzda hafızlık faaliyetlerimiz devam etmektedir.  Yine erkek öğrencilerimiz ise Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde hafızlık çalışmalarına devam etmektedir.

 

 1. 2017 - 2018 Eğitim Öğretim Yılında Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Hazırlık sınıfını kazanan öğrencilerimizin 25’i hafızlık denemesi amacıyla Kuran Kursumuza devam etmektedirler. Okulumuzdaki bu öğrencilere yabancı uyruklu hocalarımız tarafından Arapça ve İngilizce dersleri verilmektedir. Yabancı uyruklu hocalarımızın maaşları vâkıfımız tarafından karşılanmaktadır. Bu yıl hazırlık sınıfımızdan 30 öğrenci Ürdün’e dil öğrenmeye gönderildi ve bu öğrenciler 2 aylık bir eğitim aldı.

 

 1. Vakfımız 5 yıldır sürdürdüğü yaz okulu faaliyetine bu yıl da devam etmiştir. Bu kapsamda Güneysu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Güneysu Müftülüğü ile protokol imzalanarak ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik yaz okulu çalışmalarında öğrenci sayısı 2018 yılında 350’yi bulmuştur. Bu eğitimler sayesinde çocuklarımız başta Kur’an – ı Kerim eğitimleri ile beraber dini bilgiler eğitimi almakta; sanat, spor ve sosyal etkinliklerle daha eğlenceli ve isteyerek geldikleri bir okul ortamı bulmaktadırlar.

 

 1. Güneysu Kaymakamlığı’nın öncülüğünde, Vakfımız, Güneysu Belediyesi, Güneysu İlçe Müftülüğü ve Güneysu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle 2018-2019 eğitim öğretim yılı ara tatil döneminde Camiler Çiçek Açıyor projesiyle öğrencilerimizi en az 3 vakit camide cemaatle namaz kılmaları sağlandı ve projeye katılan 250 öğrenci ödüllendirildi.

 

 1. 2018 Yılında 19-20-21 Ekim tarihlerinde yine Güneysu’da Vakfımız ile RTEÜ İlahiyat Fakültesi işbirliğinde Gençlik ve Değerler Eğitimi konulu Uluslararası bir sempozyum düzenlenmiş ve yerli yabancı 50’nin üzerinde sempozyumda bildiri sunulmuştur.

 

 1. Vakfımız Kültür ve Turizm Bakanlığı 43182 sertifika numarası ile Yayınevi Sertifikası almış olup “ Ahlaki Sorunlar Gençlik ve Değerler Eğitimi” adlı ilk kitabını bastırmıştır.

 

 1. Müftü Yusuf KARALİ anısına düzenlenen Sosyal Medyanın Gençlerimiz üzerindeki etkileri konulu Ödüllü Ulusal Makale yarılması düzenlenmiş olup, yarışmada dereceye girenler Ahlaki Sorunlar Gençlik ve Değerler Eğitimi konulu Uluslararası sempozyum açılış programında ödüllendirilmiştir.

 

 1. Güneysu Kaymakamlığımızın öncülüğünde Vakfımızın koordinatörlüğünde Yine Güneysu Sosyal Yardımlaşma Derneğinin destekleriyle ilçemizde ikamet eden ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yetim öğrencilere üniversiteye kadar yıllık 9 ay olmak üzere (İlkokul: 100 TL – Ortaokul: 150 TL – Lise: 200 TL) eğitim öğretim bursu sağlanacaktır. Toplam 46 yetim öğrencimiz bulunmaktadır. Bu öğrencilerimize 2018 Yılı Aralık ayında toplam 7.700 TL burs verilmiştir.

 

 1. Vakfımız öncülüğünde Güneysu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle 2019 Yılında Güneysu Sempozyumu III Kapsamında Rize Genelindeki Lise öğrencilerimize yönelik “GENÇLİK SEMPOZYUMU” yapılması planlanmaktadır. Çalışmalar devam etmektedir.

 

 1. Vakfımız her yıl düzenlediği Vakıf Kültür Ödülleri kapsamında 2019 yılında da Hafız Yusuf YILMAZ Hocaefendi Anısına Ulusal Bir yarışma düzenlemeyi planlamaktadır. Yarışma konusu önümüzdeki günlerde netleşecektir.

 

 

Halil TURAN

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı